השימוש בתרופות משלב להגברת ההיענות לטיפול ביתר לחץ דם

יתר לחץ דם הינה המחלה הנפוצה ביותר בעולם המערבי. ההערכות מדברות על כמיליארד אנשים בכל העולם וכמיליון בישראל הסובלים מהמחלה. למרות שהמודעות למחלה בעליה, עדין רבים אינם מודעים להיותם עם לחץ דם גבוה. האבחון – קריטי כי בעקבותיו טיפול יעיל שמפחית באופן משמעותי את סיבוכי המחלה ומביא לשיפור משמעותי באריכות ואיכות חיים. לא בכדי הכריז ארגון הבריאות העולמי כי טיפול טוב ביתר לחץ דם יביא להורדה המשמעותית ביותר בתמותה העולמית. חרף זאת – גם בקרב המאובחנים ומטופלים – כמחצית אינם מגיעים לאיזון לחץ הדם הנדרש בהנחיות המקצועיות. חוסר הצלחה זו מתורגם לשבעה מיליון מקרי מוות מוקדם מהצפוי בעולם בשנה והם תוצאה של חוסר איזון לחץ דם.

 

יתר לחץ דם הינה תולדה של גורמים רבים שלרובם יש מענה תרופתי. ועל כן לא מפתיע שבמחקרים הרפואיים רבים שבדקו טיפול בלחץ דם והגיעו לאיזון הייתה נדרשו המטופלים לשימוש במספר תרופות מקבוצות טיפול שונות. עובדה זו מביאה לשינוי בגישה המסורתית של על פיה הטיפול הושתת על תרופה אחת במינון הולך ועולה לפני שמחליפים או מסיפים תרופה נוספת. הגישה החדשה שגם מוצאת ביטוי בהנחיות המקצועיות החדשות מציעה לשלב בין תרופות בעלות מנגנון פעולה שונה כשלא מליחם לאזן את לחץ הדם ואף להתחיל ע"י שילובי תרופות כשמדובר בחולים בסיכון גבוה או שלחץ דמם גבוה ב – 20/10 מערך המטרה.
 
מספר רב של שילובי תרופות אפשרי בטיפול ביתר לחץ דם. מספר עבודות בחן את התועלת של שימוש בחוסמי האנזים המהפך, אנזים הגורם ליצור חומר שמכווץ כלי דם שנקרא אנגיוטנסין 2. בחולי יתר לחץ דם הכליה משרה רמה גבוהה של חומר זה והתרופות פועלות להפחית את האנגיוטנסין 2, חומר המכווץ כלי דם, אוגר מלח, גורם לעיבוי שריר הלב ועוד. תרופות אלו ניתנו תמיד בשילוב תרופות משתנות המביאות לירידה בנפח נוזלי הגוף והמלח. שילובים אחרים שנוספו כללו גם מרחיבי כלי דם ביחד עם מדכאי מערכת העצבים האוטומאטית (אדרנלין). לאחרונה – נערכו מחקרים שהשוו בין שילובי התרופות אלו מול אלו. במחקר שבדק שלוב של מדכאי יצור אנגיוטנסין 2 וחוסמי סידן ( תרופות המכתיבות כלי דם ) נמצא שהשילוב לא רק יעיל בהורדת לחץ דם אלא גם במניעת סיבוכי המחלה בעיקר תחלואה ותמותה הקשורים בלב, מח, וכלי הדם.
 
אולם, היכולת שלנו להצביע על שילוב אופטימאלי אינו מספיק. נאמר כבר – התרופה הכי יעילה היא זו שהחולה לוקח. משפט זה נובע מהתופעה הבעייתית של חוסר היענות לטיפול תרופתי, או במילים אחרות – חולים במחלות כרוניות במיוחד כאלו שאינן "מורגשות" – הנדרשות ליטול תרופות באופן קבוע – לא מקפידים על נטילת התרופה.
 
מחקרים מראים שכשליש עד מחצית החולים מפסיקים ליטול טיפול תרופתי ללחץ דם בשנה הראשונה לטיפול. דרכים רבות יש לנו להתמודד עם התופעה – חינוך, הדרכה, מעקב, פתיחות לשמוע את השגות החולה או תופעות הלוואי ועוד.
 
גורם משמעותי המשפיע על הירידה בנטילת תרופות הוא מספר הכדורים. ומכיוון שיש צורך בשילוב של תרופות, החלו בשנים האחרונות ליצור כדורים המכילים בתוך כדור אחד את שילוב התרופות הרצוי.
השלובים הותיקים היו של תרופות משתנות עם אלו הבולמות את הציר הכלייתי שתואר לעייל ומביא לעודף של אנגיוטנסין 2.
 
לאחרונה, ובעקבות המחקריים החדשים שצוינו לעיל הגיעו לשוק הישראלי תרופות המשלבות בכדור אחד את בולמי האנזים המהפךאו מעכבי האנגיוטנסין 2 ביחד עם מרחיבי כלי דם מקבוצת חוסמי הסידן. המרכיבים השונים של התרופות נבחנו במחקרים קליניים רבים והן יעילות מאוד בהורדת לחץ דם וסיבוכיו, וכערך מוסף גם בהורדת העלויות הקשורות בהתמודדות עם המחלה.
 
רופאי המשפחה או אלו המומחים בלחץ דם יתאימו את השילוב האופטימאלי לכל חולה על פי הפרופיל הייחודי לו אולם אין ספק שהגברת השימוש בתרופות משלב ישפר את שיעור המטופלים שלחץ דמם מאוזן.